Hastalıklı Gözler Nasıl Görür

Astiğmatlı Göz

ASTİĞMATLI GÖZ
Gözün kornea dokusundaki şekil bozukluğundan dolayı cisimlerden yansıyan ışınlar görme merkezinde değil iki farklı noktoda odaklanıyorsa astigmat kusuru oluşur. Kişi hem yakın, hem uzak mesafede net göremez. Gözlük, kontakt lens kullanımıyla görüntü netleştirebileceği gibi Excimer Laser Lasik yöntemiyle astigmat tamamen tedavi edilebilir.

Glokomlu Göz

GLOKOMLU GÖZ
Göz içi sıvısındaki basıncın artmasıyla birlikte optik sinirde hasar meydana gelir. Bu hasar görme alanındaki daralmayla kendini belli eder. Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesinde erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan damla, yağ lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.

Hipermetrop Göz

HİPERMETROP GÖZ
Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha arkada odaklanıyorsa gözde hipermetropi vardır ve kişinin yakını uzağa göre daha bulanık görür. Gözlük ya da kontakt lens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasic yöntemiyle hipermetropi tamamen tedavi edilebilir.

 

Kataraktlı Göz

KATARAKTLI GÖZ
Katarakt, gözün içinde bulunan doğal lensin saydamlığını kaybederek opaklaşmasıyla oluşur. Kişi net göremez ve renklerde soluklaşma olur. Kataraktın oluşumunda çeşitli etkenler rol oynar. ancak en sık rastlanan genellikle 60 yaş üzerinde yaşa bağlı oluşmasıdır. Fako (dikişsiz katarakt ameliyatı) yöntemiyle tedavisi başarıyla yapılmaktadır.

Miyop Göz

MİYOP GÖZ
Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa gözde miyopi vardır ve kişi uzağı yakına göre daha bulanık görür. Gözlük ve kontakt lens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser klasik yöntemiyle miyopi tamamen tedavi edilebilir.

 

Retinası Yırtılmış Göz

RETİNA YIRTILMASI
Retina dokusunda ufak bir delinme ya da yırtılma meydana geldiğinde kişi nesneleri çarpık görmeye başlar ve ışık çakmaları oluşur. Başlangıç safhasında fark edilen bu durum öncelikle basit bir Argon Lazer tedavisyle emniyet altına alınır, gerekli görülürse cerrahiye başvurulabilir.

 

Retina Dekolmanı

RETİNA DEKOLMANI
Görmemizi sağlayan retina dokusunun çekilerek yerinden ayrılmasıyla kişinin görmesi aniden siyah bir perdeyle kapatılmışcasına azalır. Böyle bir durumda görmenin tamamen kaybedilmemesi açısından acil cerrahi müdehale son derece önemlidir.

 

Makakula Dejenerasyonu

MAKAKULA DEJENERASYONU
Retina üzerinde bulunan ve makula denilen görme merkezinin yapısının yaşla bağlı olarak bozulmasıyla oluşan bu hastalıkta kişi merkezi görme duyusunu kaybeder. Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda 2000 yılında FDA tarafından onaylanan Fotodinamik Lazer yöntemiyle makula dejenerasyonunun bazı tiplerinin tedavisi Dünya Göz hastanesinde başarıyla yapılmaktadır.

Uçuşan Sinekler

UÇUŞAN SİNEKLER
Gözünüzün hareketleriyle birlikte hareket eden bir takım gölgeler görüyorsanız bu çoğu zaman göz içi sıvısının bazı yerlerde yoğunlaşmasından dolayı olup zararsız olabileceği gibi nadiren retina dekolmanın ilk belirtisi de olabilir.

 

Normal, Sağlıklı Göz

SAĞLIKLI GÖZ
Sağlıklı bir gözde cisimlerden yansıyan ışınlar gözün görme merkezinde odaklanır ve kişi gözlük ya da kontakt lens ihtiyacı olmadan net bir görüş elde eder.

 

 

Prof. Dr. Levent Akçay