Presbiyopi (Yakın Gözlük)

Presbiyopi Nedir?

40 yaşın üzerinde, yaşa bağlı yakını görememe sorunudur. Gözlerimizin içindeki mercek şekil değiştirebilen bir yapıya sahiptir. Gözlerimiz içindeki mercek bu özel yetenek sayesinde cisimler yakına geldiğinde, şişerek şeklini değiştirebilir ve görme kalitesini arttırır. Yakın görme bu şekilde gerçekleşmektedir. 40 yaşından sonra göz bu yeteneğini yavaş yavaş kaybetmeye başlamaktadır.

Presbiyopi Neden Oluşur?

Uzaktaki cismin yakına gelmesiyle beyine ulaşan uyarı değerlendirilerek göze iletiliyor. Burada gözün “silier cisim” denen bölgesinde kasların kasılıp gevşemesiyle buna bağlı lifler geriliyor yâda gevşiyor. Liflerin bu hareketi lensin incelerek yâda tombikleşerek kırıcılığının artmasına neden oluyor. Yaşa bağlı olarak bu yeteneğimizi kaybediyoruz. Kesin olarak ispatlanamamış olsa da bu yeteneğimizin yaşa bağlı olarak kaybedilmesi ile ilgili en yakın teori hücre yaşlanması teorisidir. Bu teoride yaşlılığa bağlı olarak saçımızın beyazlaması gibi göz hücrelerimizin bu yeteneğini kaybetmesidir. Bu yüzden bunu bir patolojik bir sorun olarak değil fizyolojik bir yaşlanma olarak değerlendiriyoruz. Presbiyopi yıllara göre her insanda son derece standart bir şekilde artıyor. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir, +1 numara büyüme gösteriyor. 50 yaşında +2, 60 yaşında ise +3 numara büyümüş oluyor. Ama burada ilginç bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Örneğin gözünüz -2 ise 40 yaşında buna +1 eklenir. Bu durumda yakını görmek için -1 numaraya ihtiyaç duyuyorsunuz. 50 yaşına geldiğinizde ise uzak için -2 numaraya ihtiyaç varken yakın gözlüğüne ihtiyaç kalmıyor. Bu nedenle miyop olup da ‘Ben yakını çok iyi görüyorum’ diyen hastaların yakını iyi görmelerinin nedeni iki rahatsızlığın üst üste gelerek kusur azaltıcı bir etki oluşturmasıdır.

Presbiyopinin Belirtileri Nelerdir?

Presbiyopi hastaları cisimleri 50 cm. den daha yakına getirdiklerinde görmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle cisimleri uzaklaştırarak görebilirler.

Presbiyopi Neden Önemli?

Presbiyobi bir kırma kusuru olduğu kadar aynı zamanda insanları yaşlı gösteren estetik bir rahatsızlıktır. Örneğin spor yapan, genç ve sağlıklı bir birey olarak restorana gittiğinizde menüyü yakın gözlüğü takmadan okuyamamanız, size ve çevrenize yaşlılık hissi veren yaşam kalitenizi düşüren bir durumdur.

Presbiyopi Geciktirebilir Mi?

Presbiyopi bir yaşlılık hastalığıdır. Yüzümüzdeki kırışıklıkları saçımızın beyazlamasını engellemeyeceğimiz gibi, presbiyopiyi de engellememiz mümkün değildir.

Presbiyopi 40 Yaşından Önce Başlayabilir Mi?

Bazı durumlarda 38-39 yaşlarda da presbiyopi görülebilir.

Bu Hastalık Herkeste Mi Oluşur?

Bu hastalık standart olarak tüm insanlarda aynı sürede oluşur. Dünya tıbbının çözümünü bulamadığı şey göz merceğinin yenisi ile değiştirilmesidir. Vücudumuzda cam özelliğini taşıyan, cam gibi kırıcılığı olan, ama camdan farklı olarak akıllı, doğal bir mercek bulunmaktadır. Günümüzde halen bu merceğin yenilenmesi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Ancak bugüne kadar bulunan çözümler de genelde gözde başka bir yapıyı bozmaktadır.

Gözde Başka Rahatsızlıklar Olması Presbiyopiyi Nasıl Etkiliyor?

Miyop kırma kusuru presbiyopiyi geciktirebilir. Örneğin -1 miyop olan bir kişi 40 yaşına geldiğinde buna +1 ekleneceği için yakın gözlüğü kullanmasına gerek kalmaz

Doç. Dr. Levent Akçay